Seko mums Šodien saziedoti jau 4,945.00 €

Dokumentālā filma "Sibīrijas bilance"

Šogad aprit 70 gadi kopš tūkstošiem Latvijas ģimeņu vienā naktī piedzīvoja baisu traģēdiju – izsūtīšanu no dzimtajām mājām uz Sibīriju.

1941. gadā 14. jūnijā no Latvijas tika deportēti 15 424 cilvēki, 1949. gada 25. martā 42 tūkstoši, 5259 tika arestēti kā sociāli bīstami elementi, 43 cilvēki ceļā nomira. Vecākais bija 76 gadus vecais Dāvis Helvigs, bet jaunākais Arvīds Baumanis, kurš piedzima Stendes stacijā 14. jūnijā. 4141 miruši vai nošauti ieslodzījumā.

Bailes, sāpes, badu un cerības, ko piedzīvoja mazi bērni, izmisušas mātes un tēvi, nav izstāstāmas vai izdzēšamas. Tomēr visi šie Latvijas dēli un meitas ir pelnījuši mūsu cieņu, līdzjūtību un pieminēšanu. Viņu traģēdijas ir liecības, kas jāiegaumē, lai nekad nepieļautu kaut kā tik baisa atkārtošanos.

Lai fiksēto cilvēcisko likteņu vēstures mantojumu un sniegtu palīdzību dzīvi palikušajiem, 2000.gadā tika dibināts fonds „Sibīrijas bērni”, kas apvieno vairāk kā 700 cilvēku, kuri kā bērni tika izsūtīti 1941.gadā uz Sibīriju. Pa šiem gadiem ir izveidotas 9 filmas, izdota grāmata „Sibīrijas bērni” divos sējumos  ar 767 intervijām. Katru gadu 14.junijā Okupācijas muzejā tiek organizēta konference un koncerts.

Tas viss notiek Latvijas vārdā. Fonds organizē Sibīrijas bērniem braucienus uz izsūtījuma vietām. Novietotas piemiņas plāksnes pie Mūžīgā sasaluma muzeja Igarkā un Jeņiseijskā, Abanā, Tomskā, Dudinkā, Ačinskā, Kargasokā un Noriļskā – Mātēm un bērniem, kuri neatgriezās. Pildot šo svēto misiju, ir morāls gandarījums.

Ir iesākta dokumentālā filma „Sibīrijas bilance” - emocionāli un vēsturiski izzinoši uz Sibīriju aizvesto bērnu atmiņu stāsti. 2010.gada jūlijā cilvēki, kuri 1941.gadā kā bērni tika izsūtīti uz Sibīriju, viņu bērni un filmēšanas grupa devās uz tālajiem Ziemeļiem, kur iznīcībai tika atstāti tūkstošiem izsūtīto. Vairāk kā 500 tūkstoši dažādu tautību ieslodzīto izgājuši caur Noriļskas soda nometnēm, Šmita kalns šķiet tik biedējoši drūms, pat putni vairās to pārlidot. Šmita kalna pakājē piemiņas plāksne 560 Latvijas armijas virsniekiem, daudzu tautību ieslodzītajiem skan zvani mazajā lūgšanu kapelā. Lamas ezera krastā 1942.gadā nogalināti 42 Baltijas valstu virsnieki. Tomskas NKVD cietumā iekārtots muzejs. Šeit glabājas materiāli par izsūtītajiem daudzu tautību cilvēkiem, arī latviešiem.  Intervēto cilvēku atmiņas, fotogrāfijas un dokumentālie kadri par Sibīriju toreiz un tagad. Filmas radošā komanda – Dzintra Geka, operators Aivars Lubānietis un montāžas režisors Armands Zvirbulis

Šogad 14.jūnijā paredzēta filmas pirmizrāde LTV1. Materiāls ir safilmēts, taču nepietiek līdzekļi filmas pabeigšanai. Tai nepieciešami 2200 lati.

Latvijai filma ir vajadzīga, lai pieminētu un izrādītu cieņu izsūtītajiem un vienlaikus dotu jaunākajai paaudzei emocionāli informatīvu ziņu par traģiskajām Latvijas vēstures lapaspusēm.


Lūdzu, izlasiet šo puikas vēstuli uz mājāmno Sibīrijas 1944.gada Ziemassvētku vakarā : vēstule, 1.lapa, vēstule, 2.lapa !

Projekts portāls ievietots 21.04.2011, pēdējās izmaiņas veiktas 14.06.2011.

Projekts ievietots portālā 22.11.2014

Projekts noslēgts 16.03.2017

Ziedot.lv par ziedojumiem neietur nekādu komisijas vai starpniecības maksu. Visa ziedotā nauda 100% apmērā nonāk paredzētajam mērķim. Ziedot.lv administratīvās izmaksas netiek segtas no Jūsu ziedojuma.

Citi aktuāli projekti

Piepildi bērniņa sapni!

Osokina Brīvības festivāls Ukrainai un Latvijai

Palīdzība Sofijai Sirmei

Palīdzība Evitai Kalniņai

Par mums

Ziedot.lv ir labdarības organizācija, kas darbojas kopš 2003.gada, sniedzot iespēju privātpersonām un uzņēmumiem palīdzēt līdzcilvēkiem. Ziedot.lv piedāvā ērti un droši ziedot rūpīgi izraudzītiem un pārbaudītiem labdarības projektiem, sekot līdzi projektu virzībai un būt pārliecinātiem, ka ziedojums sasniegs mērķi.


Ziedojumu statistika

Šogad

1 744 951.94 €