Labdarības organizācija Ziedot.lv kopš 2022.gada sniedz praktisku palīdzību Ukrainas kara bēgļiem Latvijā. Līdz šim sniegta praktiska palīdzība 26 200 bēgļiem, kuri drošu patvērumu raduši Latvijā par kopējo finansiālo atbalstu 3 397 142 eiro. Tā ir praktiska palīdzība ārkārtas situācijās, ārstniecībai, kultūras un integrācijas atbalstam.
Ir pagājis ievērojams laiks, kopš Ukrainas bēgļi dzīvo Latvijā, mainījušās viņu vajadzības un problemātika, tādēļ, diskusijā ar Ukrainas bēgļu pārstāvjiem diskutēsim par iekļaušanos Latvijas sabiedrībā, nākotnes plāniem un aktuālajām problēmām.
Karš ir ieildzis, liela daļa bēgļu plāno palikt uz dzīvi Latvijā, taču reāla integrācija nav notikusi*. Kāda ir Latvija ar Ukrainas bēgļu acīm? Kāda ir izglītības, sociālā sistēma ukraiņu bēgļiem Latvijā?
Diskusijā piedalījās:
-
Anna Berezhna, Tukuma sociālais darbinieks, koordinators darbā ar Ukrainas bēgļiem
-
Anita Hanzena, Biedrība Mellene vadītāja
-
Baiba Drone, rehabilitācijas centra POGA sociālais darbinieks
-
Liudmyla Vakalo, kultūras un izglītības centra Voila vadītāja
Diskusiju dalībnieki pārrunāja kā ukraiņu bēgļi integrējas un jūtas Latvijā, kādas ir galvenās problēmas ar kurām saskaras ukraiņu bēgļi Latvijā, kā Ukrainas bēgļi redz savu nākotni Latvijā?
Dalībnieces atzina, ka vislielākais izaicinājums Ukrainas kara bēgļu integrācijai ir valodas barjera. Ir milzīgas problēmas latviešu valodas apguvei - strādājošie bēgļi nevar apmeklēt kursus, nav online/brīvdienu kursi, latviešu valodu kursos māca no krievu valodas, kas rada vēl papildus barjeru. Dalībnieces atzīmēja, ka, ja bēgļi neapgūst latviešu valodu, tad ir ierobežotas darba iespējas, kas paver lielāku nabadzības risku ģimenēm. Kā otru lielāko izaicinājumu dalībnieces atzina, ka Latvijā bēgļiem ir dārga un nepieejama veselības aprūpe, arī zobārstniecība, tāpat, mājokļa trūkums. Ja bēgļi atrod mājokli reģionos, tad par to ir zemākas izmaksas, bet zemāk atalgotas darba iespējas un atalgojums. Rīgā un pierīgā ir augstākas algas, bet tāpat, arī augstākas mājokļa izmaksas.
Dalībniecēm pārrunājot kā Ukrainas bēgļi redz savu nākotni Latvijā, tika atzīts, ka tie bēgļi, kas labāk integrējušies Latvijā vai zaudējuši savas mājas Ukrainā, plāno savu nākotni tepat Latvijā, savukārt, Rīgā dzīvojošie bēgļi cer uz atgriešanos mājās.
Diskusija tiek organizēta Ziedot.lv īstenotā projekta "Palīdzība Ukrainas bēgļiem Latvijā" ietvaros, kurā finansējums ukraiņu bēgļu atbalstam 3 397 142 eiro apmērā, tika piešķirts Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Norvēģijas finanšu instrumenta 2014.-2021.gada perioda projekta "Divpusējās sadarbības fonds 2018. – 2025.gadam" īstenošanas ietvaros, pateicoties Latvijas Republikas Finanšu ministrijas un Norvēģijas vēstniecības iesaistei un atbalstam.