Follow us Today has already donated 4,900.13 €

Let’s save Zane!

Report 24.07.2014

19.jūlija pēcpusdienā pēc trīs mēnešu prombūtnes savās mājās Ērgļos ir atgriezusies Zane Lazdiņa – pirmā Latvijas iedzīvotāja, kurai ir veikta plaušu transplantācija. Sakarā ar smagas pakāpes idiopātisko pulmonālo arteriālo hipertensiju – retu un ļoti bīstamu slimību – Zanes vienīgā cerība izveseļoties bija plaušu pārstādīšana, kas mūsu valstī netiek veikta un nav apmaksājamo veselības aprūpes pakalpojumu grozā.

Pēc Nacionālā veselības dienesta atteikuma segt operācijas izmaksas Vīnē Fonds “Ziedot” uzsāka ziedojumu vākšanu Zanes Lazdiņas operācijai. Nepieciešamā summa 120 000 EUR tika saziedoti nepilnu trīs nedēļu laikā, un naktī no 15. uz 16.aprīli Vīnes Universitātes klīniskajā slimnīcā Zanei tika veikta plaušu transplantācija.

No ziedojumiem tika segtas visas slimnīcas un rehabilitācijas izmaksas, zāļu un speciālo medicīnas līdzekļu iepirkšana, kā arī viesnīcas pakalpojumi Zanei un viņas mamma Initai rehabilitācijas periodā. Atlikusī ziedojuma summa atrodas depozītā Vīnes slimnīcā, lai segtu gaidāmās apskates, izmeklējumus un konsultācijas, kas nepieciešamas turpmākajā ārstēšanas gaitā. Zanei jādodas uz Vīnes slimnīcu uz izmeklējumiem šā gada oktobrī un, ja veselības stāvoklis ir stabils, nākamā apmeklējuma reize būs 2015.gada aprīlī.

“Cauri stresam, asarām un bailēm lidmašīnā, kad kopā ar dakteri Skridi devāmies uz Vīni, līdz lielam brīnumam”, tā savas izjūtas apraksta Zane un piebilst: “Kad esi vesels, tu nesaproti, kā ir tad, kad nevari pats neko izdarīt, pat elementāro – apģērbties, aiziet līdz labierīcībām, pagatavot sev ēst. Tā ir milzīga dāvana, ka varu saklāt gultu, saģērbties un staigāt.” Zanes ikdiena rit, izpildot speciālus vingrinājumus sirds un plaušu veselībai, gatavojot pusdienas, sagaidot draugu un radu apciemojumus un no sirds priecājoties, ka beidzot var staigāt bez aizdusas. Zanes mamma Inita Lazdiņa atzīst: “Esmu tikpat laimīga kā pirms 32 gadiem, kad Zanīte piedzima pirmo reizi. Veiksmīgā transplantācija bija viņas otrā piedzimšana.”

Līdz ar plaušu transplantāciju Zanei turpmāk jālieto imūnsupresori, kas apspiež imūnsistēmas reakciju uz jauno orgānu. Savukārt medikamenti, kas paredzēti pulmonālai arteriālai hipertensijai un sirds mazspējai, viņai vairs nav nepieciešami. Z.Lazdiņas ārstējošais kardiologs Andris Skride atzīmē: “Zanes jaunās plaušas šobrīd strādā perfekti, elpošanas un sirds mazspējas nav vairs vispār. Savukārt izteikti paplašinātā sirds, kāda tā bija slimības laikā, ir atgriezusies normas robežās.”

 

Informāciju sagatavoja Ieva Plūme, PHB valdes priekšsēdētāja

Reports:

Other topical projects

Body Armour Vests for Ukraine's Medics

Atbalsts latviešu brīvprātīgajiem Ukrainā

Help in Emergency Situations

Spēka, dzīvības un izturības malks Ukrainai!

About us

Ziedot.lv is a charity organization founded in 2003 with the mission to channel individual and business donations to people in need. Ziedot.lv is offering a safe, easy and transparent way to support carefully verified and selected charity projects, to follow-up their progress and be sure your donation has reached the goal.


Donation Statistics

This year

1 331 718.91 €