Follow us Today has already donated 10.00 €

Brīvības piemineklis neredzīgiem cilvēkiem

Brīvības piemineklis ir tautas brīvības simbols. Bet Latvijā ir cilvēki, kuriem nav bijusi iespēja šo mūsu brīvības simbolu redzēt. Tie ir mūsu līdzcilvēki ar redzes traucējumiem. 

Neredzīgi un stipri vājredzīgi cilvēki pasauli tver ar taustes palīdzību. Daudzās pasaules valstīs ievērojamākās arhitektūras būves vai pieminekļi ir atveidoti miniatūras formā, lai tos ar taustes palīdzību varētu “redzēt” arī neredzīgi un vājredzīgi cilvēki.

Fonds “Nāc līdzās!” aicina atbalstīt, lai varētu izgatavot un uzstādīt  taktilu objektu – miniatūru Brīvības pieminekļi. Miniatūrais pieminekļa makets tiks izveidots bronzā un novietots netālu no Brīvības pieminekļa.

Miniatūrā pieminekļa postaments tiks gatavots no granīta, lai materiāli sasauktos ar pieminekli. Uz tā būs bronzas plāksnīte ar uzrakstu braila rakstā: BRĪVĪBAS PIEMINEKLIS un TĒVZEMEI UN BRĪVĪBAI. Noskanējot kvadrātkodu, kas būs ievietots informācijas plāksnītē, būs iespējams uzzināt par ideju veidot taktilo pieminekli, tā autoriem un cita detalizētāku informāciju.

Taktilie (sataustāmie) modeļi sniedz iespēju izprast telpas, ēkas vai pieminekļa kopskatu ar taustes palīdzību. Neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem tas ir ļoti svarīgi, jo tikai ar tausti viņi spēj tvert pasauli un  aptvert kāda objektu telpiskumu, figūru kontūras u.c. Vai spējat iedomāties, cik daudz un kā vajadzētu kādam aprakstīt Brīvības pieminekli, lai kaut cik spētu iedot informāciju par pieminekļa detaļām, to vārdiski aprakstot? Bet tādā veidā nekad nevar iedot sajūtas, ko pats neredzīgais cilvēks var sajust, to savām rokām aptaustot. Neredzīgam cilvēkam "acis" ir pirkstu galos.

Latvijā ir 9000 cilvēku ar redzes invaliditāti, bet vēl ir daudzi tūkstoši vājredzīgo, kam nav invalidāte, bet redze ir ļoti slikta. Latvijā ir daudz senioru, kam arī ir redzes problēmas, arī viņiem tādējādi būs iespēja labāk saprast un saredzēt pieminekļa detaļas. Brīvības piemineklis ir mūsu valsts simbols un apliecinājums mūsu neatkarībai un brīvībai. Tāpēc tam jābūt pieejamam arī neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem.Projekta gaitai iespējams sekot Fonda Nāc līdzās! mājas lapā www.naclidzas.lv un fonda Facebook lapā https://www.facebook.com/NacLidzas.

Palīdzēsim izveidot sataustāmu Brīvības pieminekli, lai vājredzīgi un neredzīgi cilvēki spētu “ieraudzīt” Latvijas brīvības simbolu.

The Project is placed online on: 22.02.2022

Project completed 26.09.2022

Ziedot.lv for donations does not charge any commissions or brokerage fees. All the donated money reaches 100% for its intended purpose. Ziedot.lv administrative costs not covered by your donations.

Other topical projects

Before you fly, plant a tree!

Ukrainas māja Latvijā

Palīdzība Anetei Boļšakai

Help for Ukrainians with leg amputations

About us

Ziedot.lv is a charity organization founded in 2003 with the mission to channel individual and business donations to people in need. Ziedot.lv is offering a safe, easy and transparent way to support carefully verified and selected charity projects, to follow-up their progress and be sure your donation has reached the goal.


Donation Statistics

This year

1 430 220.84 €