Follow us Today has already donated 340.00 €

Palīdzība Matīsam Baraņņikovam

Matīsam no Gulbenes ir 23 gadi, viņam ir bērnu cerebrālā trieka ar spastisku tetraparēzi kopš bērnības. Puisis pa māju pārvietojas ar staigāšanas rāmi, bet ārā - ar ratiņkrēslu. Lai arī Matīsam ir būtiski funkcionālie traucējumi un ikdienā ir nepieciešams asistents, puisis ir pabeidzis vidusskolu un šobrīd Mācās Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē. Plāno studēt maģistratūrā un kļūt par tulku.

Matīsam nozīmēts rehabilitācijas kurss Rehabilitācijas centrā “Poga”, kas ietver gaitas robota GEO nodarbības, fizioterapiju, ergoterapiju un masāžu kursu. 3 nedēļu rehabilitācija izmaksā 1310 eiro. Šādu līdzekļu Matīsam nav, tādēļ viņš lūdz līdzcilvēku palīdzību.

Palīdzēsim Matīsam!

The Project is placed online on: 18.03.2024

Ziedot.lv for donations does not charge any commissions or brokerage fees. All the donated money reaches 100% for its intended purpose. Ziedot.lv administrative costs not covered by your donations.

Other topical projects

Palīdzība Nataļjai Tretjakovai

Palīdzība Ilutai Bodrovai

Help Infants and Toddlers Grow!

Help for Ukrainians with leg amputations

About us

Ziedot.lv is a charity organization founded in 2003 with the mission to channel individual and business donations to people in need. Ziedot.lv is offering a safe, easy and transparent way to support carefully verified and selected charity projects, to follow-up their progress and be sure your donation has reached the goal.


Donation Statistics

This year

1 740 346.94 €