Follow us Today has already donated 4,150.00 €

Palīdzība Marinai Smožaņikai

Marina ir 22 gadus jauna meitene no Rēzeknes. No bērnības meitene cieš no garīgas atpalicības un hiperaktivitātes. Viņai ir piešķirta 1.grupas invaliditāte. Marinas mamma ir pilnībā uzņēmusies rūpes par viņu un nepilngadīgo māsu, audzinot abas meitenes viena pati. Marinai ir nepieciešama nepārtraukta uzraudzība un rūpēs, mamma ir Marinas asistente. 

Katra mazākā saslimšana Marinai ir daudz sarežģītāka smagās slimības dēļ, arī zobu labošana ir problemātiska, jo Marinai zobus var labot tikai vispārējā anestēzijā. Šāda ārstēšana izmaksā līdz pat 1000 eiro, bet Marinas mammai nav šādu līdzekļu. Valsts pēc 18 gadu vecuma vairs šādus medicīnas pakalpojumus neapmaksā.

Palīdzēsim Marinai kopā!

The Project is placed online on: 09.12.2023

Ziedot.lv for donations does not charge any commissions or brokerage fees. All the donated money reaches 100% for its intended purpose. Ziedot.lv administrative costs not covered by your donations.

Other topical projects

Palīdzība Aijai Vabalei

Before you fly, plant a tree!

Light road for Donbas

Twitter Convoy for Ukraine

About us

Ziedot.lv is a charity organization founded in 2003 with the mission to channel individual and business donations to people in need. Ziedot.lv is offering a safe, easy and transparent way to support carefully verified and selected charity projects, to follow-up their progress and be sure your donation has reached the goal.


Donation Statistics

This year

1 793 512.30 €