Follow us Today has already donated 1,772.00 €

Saulainas dienas mūsu bērniem!

Report 06.04.2012

VSIA „Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas” (turpmāk – Bērnu slimnīca) personāla tālākā apmācība un pieredzes gūšana ir nozīmīgs solis ceļā uz augstas kvalitātes medicīnisko aprūpi slimnīcā kopumā. Jaundzimušo un priekšlaikus dzimušo bērniņu ārstniecības process ir ļoti sarežģīts un komplekss, un šī joma attīstās nepārtraukti. Ņemot vērā, ka mūsu valstī daudzi mediķi izglītību ieguva vēl padomju laikā, ir ļoti būtiski sekot līdzi un apgūt pasaules pieredzi, kas palīdzētu uzlabot ārstniecību un bērniņa aprūpi slimības laikā.

Projekts „Jaundzimušo un priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpe” tika īstenots divās daļās. Laikā no 12.-18. jūnijam Bērnu slimnīcas Neonataloģijas klīnikas personālam bija iespēja apmeklēt pasniedzējas no Vācijas Karin Jäckle vadītos kursus „Kinaesthetic Infant Handling” Rīgā. Savukārt no 30. septembra līdz 1. oktobrim viens ārsts un trīs māsas no 8. Jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas varēja apmeklēt starptautisku simpoziju Berlīnē par priekšlaikus dzimušo bērnu un viņu vecāku individuālo aprūpi.

Trīsdesmit Neonatoloģijas klīnikas māsas un ārsti apmeklēja sertificētas kinestētiskas treneres un bērnu māsas Karin Jäckle no Vācijas (Olgas hospitālis Štutgartē) kursus „Kinaesthetic Infant Handling”, kas notika Bērnu klīniskajā slimnīcā 2011. gada 12.-14. jūnija un 16.-18. jūnijam. Kursu laikā dalībniekiem bija iespēja iepazīties un apgūt jaunu pieeju pacientu aprūpē, saskatīt personāla iekšējos resursus un paša bērna spējas, lai palīdzētu tās izmantot viņa attīstības labā un aprūpes procesā kopumā.

Personāls varēja pārliecināties par bērna izjūtām, izspēlējot dažādus pozicionēšanas stāvokļus, kustinot vienam otru dažādās pozīcijās, mācījās izprast ķermeņa svara proporcijas, ņemot vērā, ka jaundzimušā svara sadalījums ir savādāks. Personālam bija iespējas niansēti izjust, kādas sajūtas piedzīvo bērns aprūpes laikā, ieskaitot ēdināšanu, kā arī izprast kādu iemeslu dēļ konkrētās sajūtas rodas. Māsas un ārsti daudz laika pavadīja uz grīdas, pozicionējot vienam otru un analizējot katru situāciju. Tika izmantotas arī lelles dažādās vidēs (inkubatorā un ārpus tā).

Personāls apguva pareizus jaundzimušā kustināšanas principus un pozicionēšanas paņēmienus gan laikā dzimuša, gan jaundzimušā attīstībai. Tika pievērsta uzmanība gan bērna miega, gan nomoda laikam, kā arī pareizai bērna atbalstīšanai ēdināšanas laikā. Tāpat tika apskatīti dažādi pozicionēšanas materiāli un to iespējas.

Vairākas stundas ar katru grupu tika pavadītas jaundzimušo nodaļās praktiski darbojoties, meklējot individuāli katram bērnam piemērotāko pozīciju, un ņemot šo pieredzi par paraugu turpmākajam darbam.

Ar Kinesthetic infant handling metodes palīdzību personāls mācījās izprast savu darbību izmaiņu nepieciešamību un efektivitāti caur kustību pieredzi. Dalībnieki mācījās, ka pat nelielas izmaiņas personāla darbībā aprūpes laikā un bērna vides veidošanā var būt ļoti efektīvas, un pat izšķirošas bērnam atveseļošanās laikā stacionārā un viņa attīstībai ilgtermiņā.

Par šīs metodes nozīmi, ko Vācijas klīnikas vadītāji pieprasa apgūt visām māsām, mēs arī informēsim pirmajā Baltijas Bērnu māsu konferencē, kas notiks Rīgā 2011. gada 21. oktobrī.

30. septembrī un 1. oktobrī Bērnu slimnīcas 8. jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļas personāls (viens ārsts un trīs māsas) varēja piedalīties 14. Simpozijā „Priekšlaikus dzimušo bērnu un viņu vecāku individuālā aprūpe”, kas notika Berlīnē, Vācijā. Šo divu dienu laikā tika apskatītas tēmas, kas saistītas ar jaunākajām atziņām vairāku smagu saslimšanu diagnosticēšanā un ārstēšanā jaundzimušajiem, priekšlaikus dzimušu bērnu aprūpes niansēm un viņu vecāku iesaisti aprūpes procesā, kā arī ētiskiem aspektiem.

Tika prezentēta inovācija, kas ieviesta Ķelnes perinatālajā centra par mūzikas un vecāku balss izmantošanu priekšlaikus dzimušo bērnu attīstībā. Tika prezentēti Austrijas jaunākie pētījumi par priekšlaikus dzimušo bērnu un mātes piena sastāvu un ietekmi uz bērna attīstību.

Profesors C. Fusch iepazīstināja ar neonatoloģijas darba organizāciju Kanādā un bērnu māsa D. Leisingera ar jaundzimušo aprūpes darbu Zviedrijas lielākajā klīnikā Gēteburgā. Tika apskatīti arī neonatoloģijā strādājošā personāla resursi un sniegti priekšlikumi kā personālam izvairīties no izdegšanas sindroma un konflikta situācijām. Savā pieredzē dalījās vadošie Vācijas, Austrijas un Šveices speciālisti. Ar priekšlaikus dzimušo bērnu aprūpes un ārstniecības personālam labāk izvērtēt savu darbu un saskatīti pārmaiņu nepieciešamību.

Visas 15 lekcijas jeb referāti bija ļoti vērtīgi un katrs sniedza kādu atziņu, piemēru vai ieteikumu arī mūsu situācijām un apstākļiem.

Finanšu atskaite:

Apmācību kursi Latvijā LVL 2 000, 49
Apmācību izdales materiāli LVL 421,68
Ceļa izdevumi pasniedzējai Karin Jäckle LVL 208,00
Berlīnes konferences maksa LVL 421,68
Berlīnes konferences naktsmītne LVL 77,31
Berlīnes konferences transporta izdevumu LVL 453,19
Kopā izlietots LVL 3 582,35

Reports:

Other topical projects

Light road for Donbas

Medical Massage

For Chronically and Terminally Ill People

Osokina Brīvības festivāls Ukrainai un Latvijai

About us

Ziedot.lv is a charity organization founded in 2003 with the mission to channel individual and business donations to people in need. Ziedot.lv is offering a safe, easy and transparent way to support carefully verified and selected charity projects, to follow-up their progress and be sure your donation has reached the goal.


Donation Statistics

This year

1 732 739.44 €